Themes - Twenty Twenty-Five - en to ja_JP translation catalogue (420 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
ja_JP: Twenty Twenty-Five は、シンプルさと柔軟性を重視しています。サービスページやランディングページなど、さまざまなページタイプに対応する多彩なパターンでサポートされた柔軟なデザインオプションを提供しており、個人ブログ、プロフェッショナルなポートフォリオ、オンラインマガジン、ビジネスウェブサイトの構築に最適です。テンプレートは、テキスト中心のレイアウトから画像重視のレイアウトまで、さまざまなブログスタイルに対応しています。また、国際的なタイポグラフィと多様なカラーパレットをサポートしており、世界中のユーザーのアクセシビリティと、自由なカスタマイズを確実なものにしています。

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned home
ja_JP: 右寄せのホームページ

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned archive
ja_JP: 右寄せのアーカイブ

[ctx: Pattern title]
en: Text blog search results
ja_JP: テキストブログ検索結果

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned query loop
ja_JP: 右揃えのクエリーループ

[ctx: Pattern title]
en: Text blog query loop
ja_JP: テキストブログクエリーループ

[ctx: Answer in the FAQs pattern.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist.
ja_JP: この素晴らしいコレクションには、さまざまな時代や文化の真髄を捉えた多様な写真が展示されており、各アーティストの独自のスタイルと視点を反映しています。

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
ja_JP: タイトルのない固定ページ

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
ja_JP: フッターのニュースレター

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
ja_JP: フッターカラム

[ctx: Template part name]
en: Footer
ja_JP: フッター

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
ja_JP: 大きなタイトルが入ったヘッダー

[ctx: Template part name]
en: Vertical site header
ja_JP: 縦書きのサイトヘッダー

[ctx: Template part name]
en: Header
ja_JP: ヘッダー

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
ja_JP: XXL

[ctx: Space size name]
en: X-Large
ja_JP: XL

[ctx: Space size name]
en: Large
ja_JP: L

[ctx: Space size name]
en: Regular
ja_JP: 標準

[ctx: Space size name]
en: Small
ja_JP: S

[ctx: Space size name]
en: X-Small
ja_JP: XS

[ctx: Space size name]
en: Tiny
ja_JP: XXS

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
ja_JP: スタイル5

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
ja_JP: スタイル4

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
ja_JP: スタイル3

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
ja_JP: スタイル2

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
ja_JP: スタイル1

[ctx: Duotone name]
en: Midnight filter
ja_JP: Midnight フィルター

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
ja_JP: 超特大

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
ja_JP: 特大

[ctx: Font size name]
en: Large
ja_JP: 大

[ctx: Font size name]
en: Medium
ja_JP: 中

[ctx: Font size name]
en: Small
ja_JP: 小

[ctx: Color name]
en: Accent 6
ja_JP: アクセント6

[ctx: Color name]
en: Accent 5
ja_JP: アクセント5

[ctx: Color name]
en: Accent 4
ja_JP: アクセント4

[ctx: Color name]
en: Accent 3
ja_JP: アクセント3

[ctx: Color name]
en: Accent 2
ja_JP: アクセント2

[ctx: Color name]
en: Accent 1
ja_JP: アクセント1

[ctx: Color name]
en: Contrast
ja_JP: コントラスト

[ctx: Color name]
en: Base
ja_JP: ベース

[ctx: Pattern description]
en: Vertical site header with site title and navigation.
ja_JP: 縦書きのサイトヘッダー、サイトタイトルとナビゲーション付き。

[ctx: Pattern title]
en: Vertical site header
ja_JP: 縦書きのサイトヘッダー

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
ja_JP: サイン入りの本はありますか ?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: When will The Stories Book be released?
ja_JP: この本はいつ出版されますか ?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: How much does The Stories Book cost?
ja_JP: この本はいくらですか ?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: What is The Stories Book about?
ja_JP: この本はどんな内容ですか ?

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
ja_JP: よくある質問と答え

[ctx: Pattern description]
en: A FAQs section with a FAQ heading and list of questions and answers.
ja_JP: FAQ の見出しと、質問と答えの一覧を含む FAQ セクション。

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
ja_JP: FAQ (よくある質問)

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
ja_JP: タイプライターをタイプしている人の画像。

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
ja_JP: お客様の声

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
ja_JP: 右側に大きな画像のあるお客様の声。

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
ja_JP: レビュー、右に大イメージ

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
ja_JP: お客様の声

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
ja_JP: 2行3列のセクションで、お客様の声と引用元を含む。

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
ja_JP: 3列レイアウト、6個のお客様の声

[ctx: Sample testimonial citation.]
en: Otto Reid <br><sub>Springfield, IL</sub>
ja_JP: Otto Reid <br><sub>イリノイ州スプリングフィールド</sub>

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Amazing quality and care. I love all your products.”
ja_JP: "素晴らしい品質とカスタマーケア。貴社のすべての製品が好きです。"

[ctx: Sample testimonial citation.]
en: Jo Mulligan <br /><sub>Atlanta, GA</sub>
ja_JP: Jo Mulligan <br /><sub>ジョージア州アトランタ</sub>

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
ja_JP: "素晴らしい製品とカスタマーサービス !"

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
ja_JP: 人物の画像

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
ja_JP: 2列のお客様の声とアバター。

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
ja_JP: 2列、アバター付き

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
ja_JP: 右寄せの個別投稿

[ctx: Pattern title]
en: Text blog single post
ja_JP: テキストブログ、個別投稿

en: Next Photo
ja_JP: 次の写真

en: Previous Photo
ja_JP: 前の写真

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
ja_JP: タグ:

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
ja_JP: カテゴリー:

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
ja_JP: 投稿者:

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog single post
ja_JP: 写真ブログ、個別投稿

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
ja_JP: 公開日

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
ja_JP: オフセット投稿、アイキャッチ画像なし

[ctx: Pattern title]
en: News blog single post with sidebar
ja_JP: ニュースブログ、個別投稿、サイドバーあり

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
ja_JP: 投稿、左寄せのコンテンツ

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, search
ja_JP: 右寄せのブログ、検索

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
ja_JP: 写真ブログ検索結果

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
ja_JP: ニュースブログ検索結果

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
ja_JP: 投稿のリスト。1列で、アイキャッチ画像と投稿日を含む。

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
ja_JP: 投稿一覧、1列

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned page
ja_JP: 右寄せのページ

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
ja_JP: 投稿のリスト。3列で、アイキャッチ画像のみを含む。

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog posts
ja_JP: 写真ブログ投稿

en: Older Posts
ja_JP: 古い投稿

en: Newer Posts
ja_JP: 新しい投稿

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
ja_JP: 投稿者

[ctx: Pattern title]
en: News blog query loop
ja_JP: ニュースブログクエリーループ

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
ja_JP: 写真ブログ、固定ページ

en: The Latest
ja_JP: 最後へ

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
ja_JP: ニュースブログ、サイドバーあり

[ctx: Pattern title]
en: Text blog home
ja_JP: テキストブログ、ホーム

en: Architecture
ja_JP: アーキテクチャ

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
ja_JP: ニュースブログ、人気のある投稿グリッド

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
ja_JP: 写真ブログ、ホーム

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
ja_JP: ニュースブログ、ホーム

[ctx: Pattern title]
en: Text blog archive
ja_JP: テキストブログ、アーカイブ

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
ja_JP: 写真ブログ、アーカイブ

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
ja_JP: ニュースブログ、アーカイブ

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned 404
ja_JP: 右寄せの 404 ページ

en: Man in hat, standing in front of a building.
ja_JP: ビルの前に立つ帽子をかぶった男性。

en: Picture of a person typing on a typewriter.
ja_JP: タイプライターをタイプしている人の画像。

en: Portrait of a nurse
ja_JP: 看護婦のポートレート

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
ja_JP: 私たちの小さなチームは、意欲的で細部までこだわる人々の集団であり、お客様に対して情熱を持っています。

[ctx: Pattern description]
en: Display team photos in a services section with grid layout.
ja_JP: サービスセクション内にグリッドレイアウトでチーム写真を表示します。

[ctx: Pattern title]
en: Services, team photos
ja_JP: サービス、チーム写真

en: Smartphones capturing a scenic wildflower meadow with trees
ja_JP: 美しい野草の草原や木々を撮影するスマートフォン

en: View plans
ja_JP: プランの表示

en: Subscribe to get unlimited access
ja_JP: サブスクして無制限アクセスを得る

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
ja_JP: 購読者限定のサービスやオファリングを紹介する購読者専用のセクション。

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
ja_JP: サービス、購読者専用のセクション

en: Deliver
ja_JP: 配達

en: Assemble
ja_JP: 組み立て

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience
ja_JP: 思いがけない場所で咲く花のように、どの物語も美しく、たくましく展開します

en: Collect
ja_JP: 収集

en: Image for service
ja_JP: サービスの画像

en: Our services
ja_JP: 私たちのサービス

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
ja_JP: 3列で、サービスを紹介する画像とテキストを含む。

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
ja_JP: サービス、3列

en: 40€
ja_JP: 40ユーロ

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
ja_JP: 有料メルマガと無制限パスへのアクセスを取得。

[ctx: Name of membership package.]
en: Expert
ja_JP: エキスパート

en: Month
ja_JP: 月

en: 20€
ja_JP: 20ユーロ

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
ja_JP: 有料メルマガと1イベントへの制限付きパスへのアクセスを取得。

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
ja_JP: 無料記事と週刊メルマガへのアクセスを取得。

en: Choose your membership
ja_JP: メンバーシップの選択

[ctx: Pattern description]
en: A three-column boxed pricing table designed to showcase services, descriptions, and pricing options.
ja_JP: サービス、説明、価格オプションを紹介するためにデザインされた、3列のボックス型価格表。

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 3 columns
ja_JP: 価格、3列

en: 20€/month
ja_JP: 20ユーロ / 月

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
ja_JP: シングル

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
ja_JP: 参加

en: Join our forums.
ja_JP: フォーラムに参加してください。

en: An elegant addition of home decor collection.
ja_JP: ホーム装飾コレクションにエレガントなアクセントを加えます。

en: Get a free tote bag.
ja_JP: 無料のトートバッグをゲット。

en: Join our IRL events.
ja_JP: 私たちの IRL イベントに参加してください。

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
ja_JP: 有料記事と週刊ニュースレターにアクセスできます。

en: 0€
ja_JP: 0ユーロ

en: Free
ja_JP: 無料

en: Cancel or pause anytime.
ja_JP: いつでもキャンセルまたは一時停止できます。

en: Pricing
ja_JP: 価格

[ctx: Pattern description]
en: Pricing section with two columns, pricing plan, description, and call-to-action buttons.
ja_JP: 価格設定セクションには、価格プランと説明の2つの列と、CTA ボタンがあります。

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 2 columns
ja_JP: 価格、2列

en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
ja_JP: 次の投稿と前の投稿へのリンク。

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
ja_JP: ショップのホームページのパターン。

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
ja_JP: 店舗のホームページ

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
ja_JP: 私の名前は Anna Möller です。これらは私の写真プロジェクトの一部です。

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
ja_JP: ポートフォリオのホームページパターン。

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
ja_JP: ポートフォリオのホームページ

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
ja_JP: 私は河野朝八という日本の写真家で、ロサンゼルスにある日本人カメラ・ピクトリアリスト・オブ・カリフォルニアのメンバーです。日本に帰国する前は、写真のレタッチャーとして働いていました。

en: Black and white photo focusing on a woman and a child from afar.
ja_JP: 遠くから女性と子供に焦点を当てたモノクロ写真。

[ctx: Pattern description]
en: A full-width, full-height link in bio section with an image, a paragraph and social links.
ja_JP: 画像、段落、ソーシャル リンクを含む、プロフィールセクションの全幅、全高のリンク。

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with tight margins
ja_JP: 自己紹介のリンク、狭いマージン

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: I’m Nora, a dedicated public interest attorney based in Denver. I’m a graduate of Stanford University.
ja_JP: デンバーを拠点とする公益弁護士のノラです。スタンフォード大学を卒業しています。

en: Nora Winslow Keene
ja_JP: ノラ・ウィンスロー・キーン

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
ja_JP: ソーシャルリンク、プロフィール写真、短い説明を含むプロフィールのランディングページ

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
ja_JP: 自己紹介のリンク、プロフィール付き、広いマージン

en: Photo of a woman worker.
ja_JP: 女性ワーカーの写真。

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
ja_JP: ルイス・W・ハインは社会学を学んだ後、1901年にニューヨークに移住し、倫理文化学校で働き始めました。彼はそこでよりよい教育を提供するために写真を撮り始めました。

en: Lewis Hine
ja_JP: ルイス・ハイン

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
ja_JP: プロフィールのランディングページのリンクで、見出し、段落、リンク、全高の画像があります。

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
ja_JP: 自己紹介のリンク、見出し、段落、リンク、フルハイト画像

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
ja_JP: ヒーローセクション、説明、ロゴ、ビデオ付きグリッド、ニュースレターのサインアップを備えたポッドキャストのランディングページ。

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
ja_JP: ランディングページ、ポッドキャスト用

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
ja_JP: ヒーローセクション、説明、FAQ、CTA を含むイベントのランディングページ。

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
ja_JP: ランディングページ、イベント用

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the book with a hero section, pre-order links, locations, FAQs and newsletter signup.
ja_JP: ヒーローセクション、予約注文リンク、場所、FAQ、ニュースレターのサインアップを含む本のランディングページ。

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
ja_JP: ランディングページ、書籍用

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
ja_JP: 現在

en: Woman on beach, splashing water.
ja_JP: ビーチで水をはねかけている女性。

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
ja_JP: 私の名前はノラ・ウィンスロー・キーンです。公益弁護士として活動しています。コロラド州デンバーに住みながら長年にわたり、過小評価されている労働者たちの権利を守るために尽力してきました。スタンフォード大学を卒業し、農業労働者にとって重要な保護の確保、賃金の引き上げ、医療へのアクセス確保において重要な役割を果たしてきました。環境正義の擁護と農村地域の生活の質の向上に注力してきました。私が担当するすべての案件は、職場において誰もが尊厳と公正な扱いを受けるに値するという信念に基づいています。

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
ja_JP: やあ、

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
ja_JP: 履歴書 / プロフィール用ランディングページのパターン。

[ctx: Pattern title]
en: CV/bio
ja_JP: 履歴書 / 自己紹介

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
ja_JP: サイトの準備が整った際に通知を受け取るには、購読してください。

en: Event
ja_JP: イベント

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover banner that can be applied to a page or it can work as a single landing page.
ja_JP: ページに適用することも、単一のランディング ページとして使用することもできる全幅のカバーバナー。

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
ja_JP: 近日公開

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
ja_JP: ビジネスホームページのパターン。

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
ja_JP: ビジネス、ホームページ

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
ja_JP: 重なり合う画像と説明を含むセクション。

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
ja_JP: 重なる画像、右側の段落

en: More posts
ja_JP: 投稿をさらに読み込む

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
ja_JP: タイトルと日付が付いた投稿のリストを表示。

[ctx: Pattern title]
en: More posts
ja_JP: 投稿をさらに読み込む

en: Close up of two flowers on a dark background.
ja_JP: 暗い背景に咲いた2つの花のクローズアップ。

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
ja_JP: 伝統的な衣装を着て、装飾的な宝石を身に着けているアフリカの女性の肖像画。

en: Profile portrait of a native person.
ja_JP: 先住民のプロフィール写真。

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
ja_JP: 写真と Instagram プロフィールへのリンクを含むグリッドセクション。

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
ja_JP: Instagram グリッド

en: The Stories Podcast is sponsored by
ja_JP: ストーリーズポッドキャストのスポンサーは

[ctx: Pattern description]
en: Showcasing the podcast's clients with a heading and a series of client logos.
ja_JP: ポッドキャストのクライアントを見出しとクライアントのロゴで紹介。

[ctx: Pattern title]
en: Logos
ja_JP: ロゴ

en: in
ja_JP: カテゴリ:

en: Written by
ja_JP: 執筆者:

[ctx: Pattern title]
en: Written by
ja_JP: 投稿者

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
ja_JP: 何も見つかりませんでした。別のキーワードで検索してみてください。

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
ja_JP: クエリーが結果を返さない場合に表示するテキスト、またはブロックを追加してください。

en: Other Posts
ja_JP: 他の投稿

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
ja_JP: サイドバー

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: Pattern title]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: Pattern description]
en: Hidden heading for the home page and index template.
ja_JP: ホームページとインデックステンプレートの隠し見出し。

[ctx: Pattern title]
en: Hidden blog heading
ja_JP: 非表示のブログ見出し

[ctx: 404 error message]
en: The page you are looking for doesn't exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
ja_JP: お探しのページは存在しないか、移動しました。以下のフォームから検索してみてください。

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
ja_JP: ページが見つかりません

[ctx: image description]
en: Small totara tree on ridge above Long Point
ja_JP: ロングポイント上の尾根に立つ小さなトタラの木

[ctx: Button text]
en: Pocket Casts
ja_JP: ポケットキャスト

[ctx: Button text]
en: Apple Podcasts
ja_JP: Apple ポッドキャスト

en: Subscribe on your favorite platform
ja_JP: お気に入りのプラットフォームで購読

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
ja_JP: 物語、専門的な分析、そして生き生きとした描写。ストーリーズ・ポッドキャストは歴史を生き生きと伝え、世界中の視聴者に身近で魅力的なものにします。

en: The Stories Podcast
ja_JP: ストーリーズ・ポッドキャスト

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
ja_JP: 人物の画像

[ctx: Pattern title]
en: Hero podcast
ja_JP: ヒーロー、ポッドキャスト

en: Book Image
ja_JP: 本の画像

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
ja_JP: ルイス・フレッケンシュタイン、ポール・ストランド、河野浅八による、時間を切り取った素晴らしい写真を特集したコレクション。

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern headline text]
en: The Stories Book
ja_JP: ストーリーズ・ブック

[ctx: Pattern description]
en: A hero with an overlapped book cover and links.
ja_JP: 本の表紙とリンクが重なり合ったヒーローセクション。

[ctx: Pattern title]
en: Hero, overlapped book cover with links
ja_JP: ヒーロー、重なる書籍カバーとリンク

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
ja_JP: 思いがけない場所で咲く花のように、どの物語も美しくたくましく展開し、隠された驚きを明らかにしてくれます。

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
ja_JP: 物語を伝えてください

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
ja_JP: 花の画像

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a full width image, heading, short paragraph and button.
ja_JP: 全幅の画像、見出し、短い段落、ボタンを配置したヒーローエリア。

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
ja_JP: ヒーロー、全幅画像

[ctx: CTA text of the hero section.]
en: Available for pre-order now.
ja_JP: 予約注文受付中。

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
ja_JP: ルイス・フレッケンシュタイン、ポール・ストランド、河野浅八による、時間を切り取った素晴らしい写真を特集したコレクション。

[ctx: Heading of the hero section.]
en: The Stories Book
ja_JP: ストーリーズ・ブック

en: Image of the book
ja_JP: 本の画像

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
ja_JP: 説明と予約注文リンクのある本のヒーローセクション。

[ctx: Pattern title]
en: Hero book
ja_JP: ヒーロー、書籍用

[ctx: Alt text for Overview picture.]
en: Cliff Palace, Colorado
ja_JP: Cliff Palace、コロラド

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
ja_JP: 週末に開催されるこのイベントは一連の展示、ワークショップ、パネルディスカッションを中心に構成されています。展示では、世界各地から厳選された魅力的な物語を伝える写真が展示されます。それぞれの写真には、描かれている場面の背景と歴史的意義への深い洞察を与える詳細なナレーションが添えられています。写真は著名な写真家や新進気鋭の写真家のアーカイブから選ばれており、古典的な視点と現代的な視点が織り交ぜられています。

en: About the event
ja_JP: イベントについて

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
ja_JP: 左側に見出しと段落の2列のセクション、右側に画像。

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
ja_JP: 見出しと段落、右側に画像

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation.
ja_JP: サイトタイトルとナビゲーションを含むサイトヘッダー

[ctx: Pattern title]
en: Header
ja_JP: ヘッダー

[ctx: Pattern description]
en: Site header with large site title and right-aligned navigation.
ja_JP: 大きいサイトタイトルと右寄せのナビゲーションを含むサイトヘッダー

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
ja_JP: ヘッダー、大きなタイトル

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation in columns.
ja_JP: サイトヘッダー、列にサイトタイトルとナビゲーション。

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
ja_JP: ヘッダー、カラム付き

[ctx: Pattern description]
en: Site header with centered site title and navigation.
ja_JP: サイトヘッダー、中央揃えのサイトタイトルとナビゲーション。

[ctx: Pattern title]
en: Centered site header
ja_JP: 中央揃えのサイトヘッダー

en: Sunflowers
ja_JP: ひまわり

en: Cactus
ja_JP: サボテン

en: Anthuriums
ja_JP: アンスリウム

en: Close up of a red anthurium.
ja_JP: 赤いアンスリウムのクローズアップ。

en: Top Categories
ja_JP: 人気のカテゴリー

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
ja_JP: さまざまなカテゴリを含むグリッドセクション

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
ja_JP: グリッド、カテゴリー付き

en: Podcast
ja_JP: ポッドキャスト

en: Explore the episodes
ja_JP: エピソードを見る

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
ja_JP: 動画を含むグリッド

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
ja_JP: グリッド、動画付き

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
ja_JP: ルイス・フレッケンシュタイン、ポール・ストランド、河野浅八による、時間を切り取った素晴らしい写真を特集した、ストーリーズ・ブックの予約注文を受付中です

[ctx: Pattern description]
en: A link post format with a description and an emphasized link for key content.
ja_JP: リンクの投稿フォーマット。説明と主要コンテンツの強調されたリンク付き。

[ctx: Pattern title]
en: Link format
ja_JP: リンクフォーマット

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
ja_JP: ニューメキシコ州にあるアコマ・プエブロは、アコマ族の回復力と文化遺産の証である

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
ja_JP: エピソード1: フィオナ・プレスリー教授と訪れるアコマ・プエブロ

[ctx: Pattern description]
en: An audio post format with an image, title, audio player, and description.
ja_JP: 音声ファイルの投稿フォーマット。画像、タイトル、オーディオ プレーヤー、説明付き。

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
ja_JP: 音声フォーマット

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
ja_JP: ロゴ、タイトル、キャッチフレーズ、リンクを配置したフッターカラム。

[ctx: Pattern title]
en: Footer
ja_JP: フッター

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
ja_JP: フッター。中央揃えのサイトタイトルとソーシャルリンク。

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
ja_JP: 中央寄せフッター、ソーシャルリンク付き

en: Receive our articles in your inbox.
ja_JP: 記事をメールで受け取る。

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
ja_JP: 大きなサイトタイトルとニュースレターのサインアップを配置したフッター。

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
ja_JP: フッター、メールマガジン登録付き

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: Patterns
ja_JP: パターン

en: Shop
ja_JP: ショップ

en: Featured
ja_JP: 注目

en: Authors
ja_JP: 投稿者

en: FAQs
ja_JP: よくある質問

en: About
ja_JP: このサイトについて

en: Blog
ja_JP: ブログ

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
ja_JP: タイトル、キャッチフレーズ、リンクを含むフッターカラム

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
ja_JP: フッター、カラム付き

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
ja_JP: フッター。中央揃えのサイトタイトルとキャッチコピー。

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
ja_JP: 中央寄せのフッター

en: An introduction to African dialects
ja_JP: アフリカ方言入門

en: Black and white photo of an African woman.
ja_JP: アフリカ人女性のモノクロ写真。

en: Ancient buildings and symbols
ja_JP: 古代の建物とシンボル

en: The Acropolis of Athens.
ja_JP: アテネのアクロポリス。

en: Things you didn’t know about the deep ocean
ja_JP: 深海について知らなかったこと

en: View of the deep ocean.
ja_JP: 深海の映像。

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
ja_JP: <a href="#">フィオナ・プレスリー教授</a>による講演

en: Fauna from North America and its characteristics
ja_JP: 北アメリカの動物相とその特徴

en: Birds on a lake.
ja_JP: 湖の鳥たち。

en: Agenda
ja_JP: アジェンダ

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
ja_JP: イベントの日付と時刻が指定されたセクション。

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
ja_JP: イベントスケジュール

en: Close up photo of white flowers on a grey background
ja_JP: グレーの背景に白い花のクローズアップ写真

[ctx: Abbreviation for "Please respond".]
en: RSVP
ja_JP: 返信

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
ja_JP: この没入型イベントでは、歴史と祖先という視点を通じて普遍的な人間の経験を称え、さまざまな文化と歴史的瞬間の本質を捉えた多様な写真家たちの作品を特集します。

en: Free Workshop
ja_JP: 無料ワークショップ

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
ja_JP: カバー画像とイベントの詳細を添えて、今後のイベントへの出欠を返信。

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
ja_JP: イベント出欠

en: Event details
ja_JP: イベント詳細

en: Event image
ja_JP: イベントの画像

en: These are some of the upcoming events.
ja_JP: これらは今後開催されるイベントの一部です。

en: Events
ja_JP: イベント

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
ja_JP: タイトルとテキストがあるヘッダーと、画像とタイトルを配置した3つのイベントを表示する3カラム。

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
ja_JP: イベント、3列、イベント画像とタイトル付き

en: Subscribe
ja_JP: 購読

en: Get access to a curated collection of moments in time featuring photographs from historical relevance.
ja_JP: 歴史的に意義ある写真を集めた、厳選された瞬間のコレクションにアクセスできます。

en: Sign up to get daily stories
ja_JP: 毎日のニュースを受け取るにはサインアップしてください

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
ja_JP: メールマガジン登録

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
ja_JP: 入力してください…

[ctx: Search form label.]
en: Search
ja_JP: 検索

en: What are you looking for?
ja_JP: 何をお探しですか ?

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
ja_JP: 大きい見出しとナビゲーション用の検索フォーム

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
ja_JP: 見出しと検索フォーム

en: Shop now
ja_JP: 今すぐ購入

en: Botany flowers
ja_JP: 植物学の花々

en: Cancel anytime
ja_JP: いつでもキャンセル可能

en: Free shipping
ja_JP: 無料配送

en: Tailored to your needs
ja_JP: ニーズに合わせて

en: Flora of Akaka Falls State Park
ja_JP: アカカ滝州立公園の植物

en: 30€
ja_JP: 30ユーロ

note: translators: %s: Starting price, split into three rows using HTML <br> tags. The price value has a font size set.
en: Starting at%s/month
ja_JP: 月額 %s/ より

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
ja_JP: マリブキャニオ地域の植物のクローズアップ

en: Delivered every week
ja_JP: 毎週お届け

en: Black and white flower
ja_JP: 白黒の花

en: Our online store.
ja_JP: オンラインストア

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
ja_JP: 商品画像をつかった CTA (行動喚起)。

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
ja_JP: CTA (行動喚起)、グリッドレイアウト、商品とリンク付き

en: Thornville, OH, USA
ja_JP: ソーンビル、アメリカ合衆国

en: Mexico City, Mexico
ja_JP: メキシコシティ、メキシコ

en: Buy Tickets
ja_JP: チケットを購入

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
ja_JP: 1月1日 (月)

en: These are some of the upcoming events
ja_JP: 今後開催されるイベントの一部です

en: Upcoming events
ja_JP: 今後のイベント

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
ja_JP: イベントのリストつきの CTA (行動喚起)。

[ctx: Pattern title]
en: Events list
ja_JP: イベント一覧

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
ja_JP: 思いがけない場所で咲く花のように、どの物語も美しくたくましく展開し、隠された驚きを明らかにしてくれます。

en: Tell your story
ja_JP: 物語を伝えてください

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
ja_JP: 見出し、段落、ボタンを配置した中央揃えのヒーローエリア。

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
ja_JP: 中央寄せ見出し

en: United Kingdom
ja_JP: イギリス

en: United States
ja_JP: アメリカ合衆国

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Book Store
ja_JP: 書店

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
ja_JP: ストーリーズ・ブックは、以下の海外の小売店で購入できます。

en: International editions
ja_JP: 国際版

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
ja_JP: 本を手に入れられる人気の場所のリンクを掲載した CTA (行動喚起) セクション。

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
ja_JP: CTA (行動喚起)、場所付き

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
ja_JP: ヨーロッパ以外にお住まいですか ?<a href="#">国際版</a>をご覧ください。

en: Buy your copy of The Stories Book
ja_JP: ストーリーズ・ブックを購入する

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
ja_JP: 本を購入できるさまざまなウェブサイトへのリンクつきの CTA (行動喚起) セクション。

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
ja_JP: CTA (行動喚起)、書籍リンク

en: The business location
ja_JP: 会社の住所

en: Get directions
ja_JP: 道順を確認

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
ja_JP: アメリカ合衆国 10300 ニューヨーク州マンハッタン エグザンプル通り123番地にお越しください

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
ja_JP: 場所の住所、道順のリンク、場所の画像を含む連絡先のセクション。

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
ja_JP: 連絡先、場所とリンク

en: Portland
ja_JP: ポートランド

en: Salt Lake City
ja_JP: ソルトレイクシティ

en: San Diego
ja_JP: サンディエゴ

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
ja_JP: アメリカ合衆国 10300 ニューヨーク州マンハッタン エグザンプル通り123番地

en: New York
ja_JP: ニューヨーク

en: Email
ja_JP: メール

en: Social media
ja_JP: ソーシャルメディア

en: How to get in touch with us
ja_JP: お問い合わせ方法

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
ja_JP: ソーシャル メディア リンク、メール、複数の場所の詳細を含む連絡先のセクション。

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
ja_JP: 連絡先、情報と場所

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
ja_JP: ご質問がありましたら、<br><a href="#" rel="nofollow">お気軽にお問い合わせください。</a>

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
ja_JP: 目立つメッセージとソーシャルメディアのリンクを配置した中央揃えの連絡先セクション。

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
ja_JP: 中央寄せリンクとソーシャルリンク

en: Comments
ja_JP: コメント

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
ja_JP: コメントリスト、ページ区切り、コメントフォームを配置したコメントエリア。

[ctx: Pattern title]
en: Comments
ja_JP: コメント

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
ja_JP: Block Bindings API を使用して投稿フォーマットの名前を出力します。

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
ja_JP: 投稿フォーマット名

en: Black and white photography close up of a flower.
ja_JP: 花のクローズアップの白黒写真。

en: Photography close up of a red flower.
ja_JP: 赤い花のクローズアップ写真。

note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
ja_JP: %s は、花の配達と定期購入のビジネスを展開しています。EU を拠点とする私たちの使命は、美しいフラワーアレンジメントをお届けするだけでなく、自然からの美しい贈り物である「花」への知識と情熱を育むことです。

en: About Us
ja_JP: 私たちについて

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
ja_JP: 短い段落と2つの画像がグリッドレイアウトで表示されるバナー。

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
ja_JP: バナー、説明と画像グリッド付き

en: Let’s hear them.
ja_JP: 聞いてみましょう。

en: Fuego Bar, Mexico City
ja_JP: メキシコシティ、フエゴ・バー

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
note: translators: This string contains the word "Stories" in four different languages with the first item in the locale's language.
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
ja_JP: “物語, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”

en: Picture of a historical building in ruins.
ja_JP: 廃墟の歴史的建造物の画像。

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
ja_JP: イベントを告知するためのバナーやランディングページとして使用できるセクション。

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
ja_JP: ポスターのようなセクション

[ctx: Example brand name.]
en: Fleurs
ja_JP: フルール

[ctx: Pattern placeholder text.]
note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
ja_JP: 私たち %s の使命は、美しいフラワーアレンジメントをお届けしながら、暮らしの空間を飾るだけでなく自然の美しさへのより深い感謝の気持ちを呼び起こすことです。

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
ja_JP: ブランド名を太字で強調した、左揃えの大きな見出し。

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
ja_JP: 導入、左寄せの説明

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
ja_JP: 思いがけない場所で咲く花のように、どの物語も美しくたくましく展開し、隠された驚きを明らかにしてくれます。

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
ja_JP: 新着

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
ja_JP: 花の画像

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
ja_JP: 左側に短い見出し、段落、画像を配置した導入パターン。

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
ja_JP: 短い見出しと段落、左側の画像

en: Stories
ja_JP: ストーリー

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
ja_JP: 満開の花畑、青い空、そして木の写真。

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
ja_JP: 大きな背景画像と特大の見出しを配置した全幅のカバーセクション。

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
ja_JP: カバー、大きな見出し付き

en: Image of a book
ja_JP: 本の画像

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
ja_JP: この優れたコレクションは、さまざまな時代や文化の本質を捉えた多彩な写真を紹介し、各アーティストのユニークなスタイルと視点を反映しています。フレッケンシュタインの感動的なイメージ、ストランドの画期的なモダニズム的アプローチ、そして河野による日本の生活を丹念に記録した写真が、調和の取れたハーモニーを生み出しています。「ストーリーズ・ブック」に収録された写真には、歴史的背景や写真の背後にある物語を紐解く、洞察に満ちた解説が添えられています。このコレクションは視覚的な饗宴であると同時に、人間の多面的な経験を保存し物語ることができる写真の力への賛辞でもあります。

en: About the book
ja_JP: この本について

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
ja_JP: 書籍の説明とプロモーション用画像を掲載したバナー。

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
ja_JP: バナー、書籍の説明

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
ja_JP: 投稿フォーマット名

en: A collection of post format patterns.
ja_JP: 投稿フォーマットのパターン集。

en: Post formats
ja_JP: 投稿フォーマット

en: A collection of full page layouts.
ja_JP: フルページレイアウトのコレクション

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Checkmark
ja_JP: チェック

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
ja_JP: https://ja.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ja_JP: WordPress チーム
